Dobry agregat prądotwórczy to taki, który jest w stanie nie tylko zasilić część potrzebnych nam w danym momencie urządzeń, lecz za jego pomocą powinniśmy mieć dostęp do wszystkich urządzeń, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Dlatego parametry agregatu powinny być dobrane pod kątem naszego zapotrzebowania. Zatem jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Na wstępie skupy się na tym, jakie agregaty możemy spotkać na rynku. W kolejnym kroku natomiast weźmiemy pod uwagę parametry, na jakie warto zwrócić uwagę.

Podział ze względu na zastosowane prądnice:

  • Agregat jednofazowy – jego napięcie to 230 V. Sprzęt ten najczęściej stosowany jest w domach jednorodzinnych dając nam stały dostęp do energii, która może mimo przerw w dostawie prądu wznowić pracę urządzeń codziennego użytku dając nam gwarancje tego, że będziemy mogli w pełni korzystać z oświetlenia, przez co w okresie jesienno – zimowym nasz wzrok nie ulegnie pogorszeniu.
  • Agregat trójfazowy – jego napięcie jest wyższe i jest to już 400 V. Jest to idealny sprzęt w przypadku, gdy decydujemy się na remont, który będzie przeprowadzany na terenie ogrodu, gdzie nie zawsze możemy liczyć na dostęp do gniazdka.

Podział ze względu na typ konstrukcji:

  • Agregat stacjonarny – sprzęt ten ze względu na wagę nie odznacza się wysoką mobilnością, przez co jego transport z miejsca na miejsce będzie ciężki i długotrwały.
  • Agregat przenośny – jest to sprzęt w pełni mobilny o małych wymiarach, przez co jego transport jest łatwy, szybki i przyjemny. Korzysta się z niego w sytuacjach awaryjnych na kempingach, grillach, koloniach.

Podział agregatów ze względu na sposób uruchamiania

  • Agregat z rozruchem ręcznym – sprzęt ten odpalimy przy użyciu linki rewersyjnej. Działanie takiego agregata możemy porównać do kosiarki spalinowej.
  • Agregat autonomiczny – wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Jest to sprzęt, z którego korzysta się na placu budowy głównie przez łatwość w jego rozruchu, gdyż wystarczy przekręcić kluczyk, który znajduje się w stacyjce.

Jaka moc agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego będzie odpowiednia?

Agregat prądotwórczy do domu powinien mieć moc 230 V. W ten sposób z łatwością podładujemy telefon, czy laptopa, a także zasilimy piekarnik, lodówkę. W momencie kiedy korzystamy z podstawowych urządzeń to inwestycja w agregat prądotwórczy o większej mocy jest nieopłacalna. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasz sprzęt ma wbudowaną funkcje automatycznego uruchamiania zasilania awaryjnego, gdyż takie urządzenia jak np. lodówka muszą mieć stały dostęp do prądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego to sprzęt o mocy 230 V. Czasem jednak warto rozważyć zakup urządzenia z opcją ręcznego ustawienia wszystkich parametrów, gdyż w ten sposób będziemy mieć wszystko pod kontrolą, a kwota, która znajdzie się na rachunku za prąd będzie taka sama lub niższa. Nie możemy więc zapomnieć o tabliczce znamionowej, gdyż to na niej znajdują się wszystkie informacje o mocy agregatu prądotwórczego. Warto także podkreślić, że urządzenia jednofazowe są w pełni wystarczające w przypadku, gdy planowany jest zakup agregatu do użytku domowego. Dodatkowo jego podłączenie nie jest skomplikowane. Wystarczy bowiem przewód wczepić w rozdzielnice pamiętając o bezpieczniku.

Agregat prądotwórczy – cena

Cena oraz funkcje takiego sprzętu uzależnione są przede wszystkim od wybranego producenta. Dlatego też agregat prądotwórczy jesteśmy w stanie kupić już za 500 zł jednak, czy będzie on spełniał nasze oczekiwania? W tym przedziale cenowym znajdziemy urządzenie z benzynowym silnikiem dwusuwowym. Jest to idealne urządzenie w momencie kiedy planujemy wypad na biwak lub będziemy mieć grilla. W wyższym przedziale cenowym 800 – 1000 zł jesteśmy w stanie zaleźć sprzęt, z którego będziemy mogli korzystać w domu jest to: generator prądu z regulacją napięcia AVR jednofazowy, który wyposażony jest w czterosuwowy silnik benzynowy.