Na czym polega inwestowanie w nieruchomości? Inwestycje w nieruchomości polegają przede wszystkim na wyborze konkretnej metody, która doprowadzić ma nas do jak największych zysków, jakie czerpać można właśnie z nieruchomości. W grę wchodzą tak naprawdę jedynie dwie możliwości:

  • kupić i wynająć – czyli dochód pasywny generowany przez miesięczne opłaty, jakimi obarczony jest wynajmujący.
  • kupić i sprzedać – polega to na zakupie nieruchomości po jak najbardziej korzystnej dla nas cenie, a następnie podniesieniu jej wartości i sprzedaży.

Czy warto inwestować w nieruchomości w dzisiejszych czasach?

Inwestycje w nieruchomości w Polsce – czy warto inwestować w nieruchomości w dzisiejszych czasach? Wielu zastanawia się czy przy wszechobecnym wzroście cen w kraju, czy inwestycja w nieruchomości się opłaca? Jednak mało kto bierze pod uwagę sytuacji globalnej. Otóż Polska plasuje się aktualnie jako jeden z tańszych pod względem nieruchomości kraju w Europie. Inwestycje w nieruchomości – czy warto? Odpowiedź brzmi: tak.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Przeczesując internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak zacząć inwestować w nieruchomości można natknąć się na setki, jeśli nie tysiące różnych propozycji. Wszystkie one jednak opierają się na podstawowym pytaniu – co będzie najbardziej rentowne oraz będzie mogło posłużyć jako tak zwane wprowadzenie do świata nieruchomości dla początkujących inwestorów. Opierając się na tych kryteriach można zaproponować kilka propozycji:

Mieszkanie dzielone na pokoje

Jest to jedna z bardziej bezpiecznych metod na inwestycje w nieruchomości. Polega to na zakupie mieszkania z (najlepiej wieloma) pokojami oraz wynajmie każdego pokoju osobno. Pozwoli to nam, jako inwestorom na zapewnienie sobie stałego pasywnego dochodu. Ponieważ nawet jeśli lokator zrezygnuje z wynajmu jednego pokoju, wciąż zyski generować będą pozostałe wynajmowane pokoje.

Mieszkanie o podwyższonym standardzie

Kolejną propozycją dla początkujących inwestorów, by rozpocząć inwestycje w nieruchomości jest zakup mieszkania pod wynajem o niewielkim metrażu. Następnie wykończenie go tak, aby został uznany za apartament i wynajem. Taki zabieg pozwoli na możliwość wyższej ceny wynajmu. Najczęściej takich mieszkań poszukują młode pary, które chętnie wprowadzą się do mieszkania w centrum miasta.

Nieruchomości – inwestycja – mieszkania na doby

Jest to opcja dla tych, którzy za wszelką cenę nie chcą szukać źródła finansowania inwestycji w nieruchomości. Jeżeli posiadasz mieszkanie, które raczej jest niewykorzystywane, możesz spokojnie wynajmować je za wykorzystaniem różnych stron do przedstawienia swojej oferty na doby. Czerpiesz wtedy zyski jedynie wtedy, kiedy uda Ci się znaleźć lokatora w określonym terminie. Z tych trzech opcji, ta jest najmniej opłacalna, jednak najbardziej bezpieczna.

Źródła finansowania inwestycji w nieruchomości

Podstawowe źródła finansowania inwestycji w nieruchomości to:

  • fundusze inwestycyjne,
  • kredyt na inwestycję w nieruchomości,
  • rządowe programy, które wspierają inwestycję,
  • inwestorzy indywidualni.

Kredyt na inwestycję w nieruchomości

Najczęściej wybieraną opcją z powyższych jest wzięcie kredytu. Starając się w banku o uzyskanie takiego kredytu, poza oczywiście stosownymi dokumentami, potrzebny będzie najczęściej wkład własny. Kredyt na inwestycję w nieruchomości najczęściej wymaga od 10 do 30 procent wkładu własnego w inwestycję.

Gdzie inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomość wiąże się również z podjęciem decyzji, gdzie szukać odpowiedniej nieruchomości? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie nieruchomości w dużych miastach, najlepiej w pobliżu centrum. Jest to najlepsza metoda, ponieważ najczęściej mieszkania wynajmują ludzie młodzi, którzy właśnie takich okolic najczęściej szukają na wynajmowane mieszkanie.